niedziela, 1 lipca 2018

Milczałeś kiedyś 3 dni? Może warto zaryzykować?


fot. Allen Taylor

Sporo z nas rozpoczęło czas wakacji. Jest to czas odpoczynku i nabrania sił na nowy rok szkolny, akademicki, czy kolejny rok pracy. Niektórzy wyjeżdżają na różne wyjazdy, w celach turystycznych, czy duchowych. A może jedno i drugie. W związku z rozpoczęciem tak pięknego czasu mam dla nas świetną propozycje na spędzenie choć kilku dni wakacji! Są to rekolekcje ignacjańskie organizowane przez jezuitów dla dorosłych – klik, dla młodzieży – klik.

Rekolekcje ignacjańskie to czas, gdzie trwamy w ciszy. Niektórzy mogą zadać sobie pytanie: „Ale po co?” Postaram się podać 3 powody, dla których warto zaryzykować i spędzić choć te klika dni inaczej.



1.Czas spędzony z… 

W czasie rekolekcji ignacjańskich trwasz w ciszy, nie masz dostępu do telefonu i starasz się skupić na Panu Bogu. To jest też moment głębszego zastanowienia się nad sobą i swoim życiem. Czas ten nie jest bezproduktywny, wręcz przeciwnie bardzo intensywny. Nie bez powodu te rekolekcje nazywane są Ćwiczeniami Duchowymi. W tym czasie dużo czasu spędzamy z Bogiem – na modlitwie Słowem Bożym, Eucharystii, Adoracji. Jest też czas na rozmowę z osobą, która towarzyszy nam w czasie przeżywania rekolekcji. 

2. Zamilknij, by usłyszeć

W szkole średniej po raz pierwszy pojechałam na rekolekcje ignacjańskie w ramach Szkoły Kontaktu z Bogiem, gdzie zupełnie inaczej spojrzałam na Pismo Święte. Wcześniej patrzyłam na nie bardziej, jako na książkę, natomiast po tych rekolekcjach doświadczyłam, że to jest Słowo, które jest Żywe (zob. Hbr 4,12). I to nie jest żadna ściema. 

Czasami ludzie pytają: „W jaki sposób usłyszeć Boży głos?” Trzeba wiedzieć, że Pan Bóg do nas mówi na różne sposoby – przez swoje Słowo, innych ludzi, wydarzenia, które nas spotykają. Pytanie, czy my dopuszczamy do siebie to, co Pan Bóg do nas mówi. Na rekolekcjach ignacjańskich są ku temu komfortowe warunki i zapoznajemy się  z konkretną metodą modlitwy Słowem Bożym, przez co chcemy słuchać, co Pan Bóg chce nam powiedzieć i to się dzieje. Nie oznacza to jednak, że po przyjeździe do domu, to wszystko się kończy. Wręcz przeciwnie – dopiero się zaczyna! 

3. Poznaj ciekawych ludzi 

Przez cały czas trwania rekolekcji każdy milczy. Po zakończeniu rekolekcji natomiast każdy rozmawia z każdym tak, jakbyśmy się znali 100 lat. Milczenie nie jest wcale problemem, wręcz przeciwnie. Jesteśmy razem, we wspólnocie w swoich zmaganiach w tym czasie i podczas wspólnej modlitwy w czasie Mszy Świętej. 



Chcesz wiedzieć więcej o rekolekcjach dla młodzieży?
Zobacz.

Chcesz wiedzieć więcej o rekolekcjach dla dorosłych?
Wejdź na stronę

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz