niedziela, 25 czerwca 2017

Bóg na obozie

Źródło: II Szczep "Szmaragdowy Rój"

Harcerski wstęp


Wydaje mi się, że całkiem sporo osób, które tu zaglądają to harcerki i harcerze, ale może też nauczyciele, czy wychowawcy, którzy wyjeżdżają na kolonie, czy obozy niekoniecznie harcerskie. Rozpoczęliśmy piękny czas wakacji! Jest to czas odpoczynku i nabierania sił! Dla wielu gromad i drużyn jest to możliwość zwiedzania naszego pięknego kraju, będąc na kolonii, czy obozie, ale też okazja do odwiedzenia miejsc poza Polską.

Jak wiemy kolonie i obozy, to czas poznawania nowych ludzi, rozwijania przyjaźni i przeżywania niesamowitych przygód! W tym czasie chcemy też pielęgnować naszą przyjaźń z Panem Bogiem poprzez spędzanie z Nim czasu, czy to przez codzienną modlitwę, czy w czasie niedzielnej Eucharystii!

Jako wychowawcy, instruktorzy, kadra wyjazdów we współpracy z kapłanami zadbajmy o to, żeby zuchy, zuchenki, harcerze i harcerki, dzieci i młodzież mieli możliwość uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej.

Chcę się spotkać z Panem Jezusem


Wyjeżdżacie ze swoimi gromadami, czy drużynami w różne piękne miejsca. Często są to obozowiska znajdujące się w lesie, które są oddalone kilka lub kilkanaście kilometrów od kościoła. Przed wyjazdem na kolonię, czy obóz warto zobaczyć, w jakiej odległości od obozowiska znajduje się kościół. Czy zuchy, harcerze będą w stanie dojść do świątyni? Czy istnieje szansa wcześniejszego kontaktu z kapłanem z pobliskiego kościoła i zapytanie się o możliwość odprawienia w niedzielę Mszy Świętej na terenie obozowiska? Czy kapelan hufca będzie miał możliwość dojechać na obozową bazę i odprawić w niedzielę Eucharystię? Warto o to wszystko zadbać jeszcze przed wyjazdem.

Z Jezusem pod namiotem, czyli obozowy niezbędnik liturgiczny


W jaki sposób możemy przygotować liturgię właśnie w takich, obozowych warunkach?
Instruktorzy Zespołu Wychowania Duchowego i Religijnego Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP stworzyli obozowy niezbędnik liturgiczny. Myślę, że warto przed wyjazdem na kolonię, czy obóz go wydrukować. Dlaczego?


1. Obozowa świątynia

W obozowym niezbędniku liturgicznym znajdziecie informacje, w jaki sposób przygotować obozową świątynię, czy pobliską parafię na przyjazd harcerzy. Co i w jaki sposób powinniśmy przygotować? O co powinniśmy zadbać?

Kilka rzeczy, więcej w niezbędniku liturgicznym:

  • Mszę świętą sprawuje się na stole, który powinien być stabilny. Pamiętajmy, że na nim dokona się cud przeistoczenia, prawdziwy Bóg będzie pośród nas. 
  • Nie zapominajmy o dekoracjach – wszelkie obozowe krzyże, kapliczki wykonane przez samych harcerzy będą doskonałą ozdobą, a harcerki mogą zadbać o kwiaty przy ołtarzu

2. Służba eucharystyczna

W obozowym niezbędniku liturgicznym znajdziecie także propozycje tego, co harcerki i harcerze mogą robić podczas Mszy Świętej. Podpowiedzi tego, w jaki sposób powinna wyglądać procesja na wejście, i jakie pieśni można zaśpiewać (wraz z chwytami dla osoby grającej na gitarze) podczas Eucharystii. Dobry pomysłem jest wydrukowanie śpiewników oraz wcześniejsze przećwiczenie pieśni z osobami, które będą uczestniczyły we Mszy Świętej.


3. Liturgia Słowa

Z Jezusem pod namiotem znajdziecie także propozycje miejsc w Internecie, gdzie znajdziecie czytania i psalm na niedzielę oraz przykładową modlitwę wiernych. Warto przygotować harcerki i harcerzy do przeczytania czytań, zaśpiewania psalmu oraz przeczytania modlitwy wiernych. Poza Internetem czytania, psalm oraz modlitwę wiernych znajdziecie także w tzw. Oremusie, który w wersji papierowej można kupić przed wyjazdem na kolonię, czy obóz.

W tekście napisanym przez Instruktorów Zespołu Wychowania Duchowego i Religijnego Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP znajdziemy również pomysł na przykładową procesję z darami.

Z Jezusem pod namiotem, czyli obozowy niezbędnik liturgiczny możemy znaleźć TU.

Dziękuję instruktorom


Jestem wdzięczna instruktorom i wychowawcom, którzy troszczyli się o to, żebyśmy my harcerki i harcerze mogli uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii. Jako młodsza harcerka, a potem drużynowa pamiętam, jak każdy obozowy dzień kończyliśmy śpiewaniem piosenki Jaki był ten dzień, kiedy to mieliśmy możliwość zrobienia krótkiego rachunku sumienia i zastanowienia się, co było dobre, a  co można zrobić lepiej, czy w inny sposób. Następnie zawsze modliliśmy się wspólnie modlitwą harcerską. Był to ważny, piękny i stały element, który kończył każdy nasz dzień na obozie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz